Koronavirüs Salgını ve Kaygı

Koronavirüs salgını ruh sağlığımızı da olumsuz etkilemektedir. Virüsün hızla yayılmasından dolayı artan bu olumsuzlukların başlıcaları şunlardır.

  • Kaygı
  • Depresyon
  • Azalan sosyal ilişkiler
  • Uyum problemleri
  • Kayıplar

Peki bu olumsuzlukların etkisini en aza indirebilmek için ne yapabiliriz?

Kaynağı belirsiz haberlerden uzak durun

Virüsle ve salgınla ilgili pek çok yanlış bilgi ortalıkta dolaşmaktadır. Edindiğiniz fazla ve yanlış bilgiler sizi korkutabilir ya da kaygınızı artırabilir. Yalnızca güvenilir haber kaynaklarını ve doktorları takip edin. Bilinmeyen kaynaklardan ve sayıca fazla bilgi edinmek sizi strese sokacaktır.

Çevrenizle iletişim halinde kalın

Özellikle karantina ve ev izolasyonu durumlarında sosyal hayat etkilendği için kaygı seviyemiz artabilir. İnsan, sosyal bir varlıktır. Çevrenizle iletişim kurmaya devam edin. Telefon ve internet yoluyla sevdiklerinizle iletişim kurmayı sürdürmeye çalışın.

Günlük rutininizi sürdürün

Eve kapanmak sizi depresif hale getirebilir. Depresif ve karamsar ruh haline girmemek için günlük rutininizi sürdürmeniz faydalı olacaktır. Yemek ve uyku düzeninizi koruyun. Kaygıyla başa çıkmak için spor, yoga ve meditasyon yapın.

Çocuğunuzla konuşun

Çocuklarınızı virüs ve salgın konusunda bilgilendirmek oldukça önemlidir. Çocuğunuzun bu konuyla ilgili ne hissettiğini ona sorun ve düşüncelerini anlamaya çalışın. İçinde bulunduğumuz durumu çok basit bir şekilde ve detaylandırmadan anlatabilirsiniz.

Eğer sürekli olarak internetten koronavirüs belirtilerini araştırıyorsanız, olayları sosyal medya ve televizyon yoluyla sürekli, durdurulamaz bir şekilde kontrol ediyorsanız kaygı seviyeniz artmıştır ve bir uzmandan destek almanız yararlı olabilir. Bilişsel Davranışçı Terapi, düzenli nefes egzersizleri, meditasyon ve mindfulness çalışmaları kaygı seviyenizi ve stresinizi azaltmakta faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s